Фото: Укрінформ
Рідні вивезених окупантами дітей поділилися своїми історіями.
На підконтрольну Україні територію повернуто лише 13 вивезених дітей
Незалежна гуманітарна організація Фонд Еміль повідомила про встановлення місцезнаходження 46 вихованців Олешківського будинку-інтернату, які були незаконно переміщені на тимчасово окуповані території або в Росію. Про це на пресконференції в Укрінформі розповіла гендиректорка фонду Маріам Ламберт.
За словами Ламберт, під час окупації в інтернаті Олешок залишалося 69 дітей, і активістам вдалося знайти 46 з них.
Представниця фонду Марія Лебедєва зазначила, що до початку війни в 2022 році в закладі перебувало 101 вихованець, з яких 13 були забрані батьками на початку воєнних дій, чотири дітки померли, а решта 84 були примусово вивезені російськими військовими.
На сьогодні з 84 вивезених дітей лише 13 повернені на підконтрольну Україні територію, та й інформація про двох дітей, які померли після вивезення, також була зафіксована.
Зараз 69 вихованців залишаються в інтернатах на окупованих територіях або в Росії. Активісти виявили місце перебування 46 дітей: 15 з них перебувають у дитячому будинку в Скадовську, який окупанти перейменували на “Альошкінський інтернат”. Ще 27 дітей, з великою ймовірністю, перебувають в окупованому Стрілковому, про шістьох з яких вдалося дізнатися точно. Трьох вихованців помістили до закладу в Росії, який очолює сестра російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Одна вихованка була передана до російської родини в Криму.
Евакуація дітей з Олешківського інтернату відбувалася трьома етапами в жовтні та листопаді 2022 року, а подальше переміщення до Стрілкового відбулося вже в 2023 році.
Представники фонду підкреслили, що повернення цієї категорії переміщених осіб ускладнене через відмову російської сторони на будь-яку співпрацю, без якої процес видається практично неможливим.
На пресконференції рідні деяких вихованців поділилися своїми болючими історіями. Наприклад, Анна Замишляєва розповіла про свого сина Антона, якого не бачила вже чотири роки. Йому 24 роки, він має наслідки нейроінфекції, що потребує постійного медичного догляду. Мати стурбована його станом та місцем перебування.
Бабуся Марини Браницької також втратила контакт з 22-річною онукою, яка опинилася серед переміщених до Стрілкового. Оксана, мати іншої дівчинки з інвалідністю на ім’я Анна, також не має жодної інформації про свою доньку.
Марія Лебедєва підкреслила, що Росія фактично “присвоїла” дітей з інвалідністю з цього закладу, свідомо перешкоджаючи їхньому поверненню.
