ЄС має визнати внесок України в європейську безпеку
Марта Кос, європейська комісарка з питань розширення, вважає, що методологія ЄС не враховує питання, в яких Україна демонструє свої ключові результати та переваги для Союзу.
Про це вона заявила під час дискусії YES, що відбулася у Гданську напередодні URC-2026 за підтримки фонду Віктора Пінчука.
Кос повторила сподівання, висловлені неодноразово, щодо можливості відкриття решти переговорних кластерів для України до літньої перерви. Вона також поділилася спогадами про міжурядову конференцію 15 червня, на якій ЄС відкрив перший переговорний кластер для України.
“Я ніколи не бачила, щоб люди плакали на відкритті кластера — а тут це сталося. Я досі пам’ятаю міністерку закордонних справ Угорщини Аніту Орбан, яка сказала: «ми підтримуємо Україну»,” — розповіла вона, викликавши аплодисменти в залі.
Комісарка також зазначила, що в ЄС розуміють, що переваги від вступу України виходять за рамки традиційних сфер співпраці. “Неможливо оцінити, що українці роблять для Європи, адже немає спеціальної глави для сміливості чи стійкості в переговорах. Ми не можемо почуватися в безпеці, окрім як у випадку, якщо Україна стане членом,” — підкреслила вона. “Україна стане членом ЄС, і ми маємо робити все для цього,” — додала Кос.
Віцепрем’єр Тарас Качка, який також брав участь у дискусії, звернув увагу на те, що Україні потрібні конкретні дії з боку ЄС, які б підтвердили важливість її членства.
“Дійсно, спеціальної глави про сміливість у переговорах немає, але ви можете хоча б відкрити нові кластери,” — зазначив він.
Нагадаємо, що наразі Угорщина затримує відкриття решти переговорних кластерів для України та Молдови. Відзначається, що 26 червня ЄС спробує переконати Угорщину не блокувати листа щодо відкриття кластерів для України.
