Завершено пошуки масових поховань поляків на Тернопільщині
Міністерка культури та національної спадщини Польщі Марта Ченковська оголосила про завершення другого етапу пошуків масових поховань поляків, вбитих УПА, у колишньому селі Пужники на Тернопільщині.
За її словами, в ході чергових пошукових робіт, які проводили Фонд “Свобода і демократія” спільно з Поморським медичним університетом, Міністерством культури та національної спадщини, а також Інститутом національної пам’яті, другу братську могилу знайти не вдалося.
Ченковська зазначила: “Це важка новина, але вона не змінює нашої мети. Ми продовжимо шукати. Кожна жертва заслуговує на те, щоб її знайшли, назвали ім’ям і гідно поховали”.
Наступний етап пошуків заплановано на серпень в іншій локації в Пужниках. Перший етап пошуків, що розпочався в понеділок, охоплював територію колишнього кладовища, де вже у вересні 2025 року було знайдено і поховано останки 43 осіб. За свідченнями очевидців, в другій могилі можуть перебувати останки 90 жертв.
Окрім того, минулого тижня завершилися пошуки останків жертв Волинської трагедії на території колишнього села Гута Пеняцька в Золочівському районі Львівської області.
Нагадаємо, що наприкінці 2025 року Міністерство культури надало дозволи на проведення пошукових робіт у селах Острівки та Воля Островецька на Волині, а також на продовження досліджень на території колишнього села Пужники на Тернопільщині.

Дуже непроста ситуація. Тема пам’яті та історичної справедливості завжди викликає суперечки. Важливо, щоб ми не забували уроки минулого і шукали способи діалогу, а не конфлікту. Сумно, що питання, яке так болісно торкається багатьох людей, залишається без відповіді. Сподіваюся, що згодом вдасться знайти порозуміння і вирішити ці історичні рани.